Skip to main content

Flere mænd i fællesskaber

Hvorfor en mandegruppe?

For mange mænd er det stadig tabubelagt at have udfordringer i hverdagen. De trækker sig ofte og står alene, hvor kvinder i højere grad søger fællesskab.

Faktisk har 28 % af mænd sjældent eller aldrig nogen at tale fortroligt med. Samtidig viser undersøgelser, at mænd oftere oplever ensomhed og mangler støtte i livskriser som skilsmisse, arbejdsløshed eller stress.

Særligt udsatte er mænd uden job eller uddannelse, hvor hele 31,1 % er i risiko for social eksklusion.

Kort sagt: Når livet rammer, står mange mænd alene – og får ikke den hjælp, de har brug for i tide.

Hvad går vi igennem?

Gruppelederne vil gerne finde emner og aktiviteter sammen med deltagernes ud fra ønsker og behov, så du som deltager har selv mulighed at bidrage med emner der er relevante for dig. 

Savner du at være en del af et fællesskab og har du lyst til at møde nye mennesker?

Det er et fællesskab kun for mænd, hvor der vil være nogle aktiviteter, som du er med til at bestemme hvad skal være. Et trygt, håndfast forløb for mænd, der vil videre efter fx skilsmisse, stress eller arbejdsløshed – med ærlig sparring og konkrete værktøjer.

Flere mænd i fællesskaber er et projekt udviklet af FriSe og afprøves lokalt hos Selvhjælp Randers. Formålet er at give mænd et trygt fællesskab med konkrete værktøjer og ærlig sparring. Vores mål er at skabe samtalegrupper for mænd, der ikke kun hjælper dem, der allerede er i krise, men også når ud til dem, der er i risiko for at komme det.

Flere mænd i fællesskaber (fra forrige hold)

Gruppelederne planlægger aktiviteter og her er gruppen på en gå tur i Randers. Holdet var også ude og bowle en aften med fokus på fællesskab og hygge.

Stop 1 – Den Jyske Hingst
“Skulpturen er lavet af Helen Schou i 1969 og symboliserer styrke og hestens betydning for Randers.
Styrke handler ikke kun om at klare alting selv, men også om at bede om hjælp.
👉 Hvornår føler jeg mig stærk – og hvornår har jeg brug for andre?”


Stop 2 – Red Fall / Byporten
“Værket af Ingvar Cronhammar fra 2002 ser lukket ud udefra, men er levende indeni.
Det minder om, hvordan vi også kan skjule vores følelser.
👉 Hvad viser jeg andre – og hvad gemmer jeg?”


Stop 3 – Hotel Randers
Hotel Randers stammer fra 1856 og har været et sted, hvor mennesker mødes.
Livet består også af perioder – nogle midlertidige, men vigtige.
👉 Hvilken periode i mit liv har betydet mest?”


Stop 4 – Konen med æggene
“Skulpturen af Ane Brügger fra 1958 symboliserer håb og drømme.
Nogle drømme går i stykker – men vi kan lære af det.
👉 Hvilke drømme har jeg mistet, og hvad lærte jeg?”

Spørgsmål?

Er du i tvivl, om gruppen passer til dig? Book en kort forsamtale – vi hjælper dig videre.

Maja Eriksson Stern
60 54 34 66
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.